Spotkanie z Tomkiem Michniewiczem

Bydgoski Klub Podróżnika
2 grudnia o godz. 18.00. Budynek „K” Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Zapraszamy na spotkanie z Tomkiem Michniewiczem

Tomek Michniewicz (ur. 1982) dziennikarz, fotograf i zapalony backpacker. Do niedawna autor audycji Trójka Przekracza Granice w Programie III Polskiego Radia. Redaktor naczelny portalu KoniecSwiata.net. Laureat trzech nagród na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Mediatravel. Publikował w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Podróżach” i „Playboyu”. Jego pierwsza książka Samsara. Na drogach, których nie ma stała się bestsellerem.

W minionym roku jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi największej na świecie firmy poszukującej skarbów, Mel Fisher’s Treasures. Wcześniej tropił przemytników dzieł sztuki w Kambodży, a zawodowi szulerzy w Las Vegas pokazali mu, jak oszukują kasyna. Dostał się też do zamkniętego obozu partyzantki maoistów w Nepalu i spędził bez ochrony cały dzień w jednym z najcięższych więzień w USA, w San Quentin w Kalifornii.

Tomek Michniewicz jest pierwszym Polakiem, który został wtajemniczony w metody pracy kilku grup najsłynniejszych łowców skarbów na świecie. Brał udział w wyprawach m.in. załogi Mel Fisher’s Treasures (poszukiwania galeonu Atocha z 1622 roku), Tony’ego Tuckera (hiszpańskie złoto w Nowym Meksyku) czy Corka Grahama (skarb Kapitana Kidda ukryty w Wietnamie).
„Gorączka” to pierwszy tak obszerny materiał reporterski, odsłaniający tajemnice tego fascynującego świata, dodatkowo udokumentowany znakomitymi zdjęciami autora – w książce znajdą Państwo ponad 150 fotografii, z których wiele to małe dzieła sztuki.
„Gorączka” to literatura faktu, w której wszystkie opisane postacie oraz wydarzenia są prawdziwe, choć formą zdecydowanie odbiega od klasycznego reportażu. Niektóre nazwiska w książce zostały zmienione na prośbę bohaterów lub ze względu na ich bezpieczeństwo. Sam autor nie opowiada niektórych historii do końca, często też unika odpowiedzi na pytanie, co wydarzyło się dalej.
Poprzednia książka Tomka Michniewicza, „Samsara”, została bardzo ciepło przyjęta przez krytykę, nierzadko zdobywając w recenzjach najwyższe oceny. Czytelnicy podzielili tę opinię – „Samsara” przed ponad dwa miesiące nie schodziła z czołówek wszystkich list bestsellerów w Polsce, co dla debiutującego autora (zwłaszcza w tak trudnym segmencie jak literatura faktu) jest ogromnym sukcesem.

Zapraszamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *