Adam Piekarski – Szlakiem Indian Ameryki Północnej

Bydgoski Klub Podróżnika
15 grudnia o godz. 18.00. Budynek „K” Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Zapraszamy na spotkanie z Adamem Piekarskim prelekcja Szlakiem Indian Ameryki Północnej

Refleksje z podróży do USA, oparte na uczestnictwie w indiańskim Najdłuższym Marszu z San Francisco do Waszyngtonu DC w 2008 roku oraz spotkań z indiańską rzeczywistością dotyczącą rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej związaną z ich spojrzeniem na świat, relacjami z białymi, duchowością.

Moja wędrówka po tubylczej ścieżce rozpoczęła się dawno temu. Jako chłopiec poznawałem książkowe i filmowe przygody indiańskich bohaterów. Szlachetność charakterów tych postaci pozwalała wierzyć, że w życiu można opierać się również na takich zasadach jak odwaga, mądrość, uczciwość czy hojność. Dopiero wiele lat później dowiedziałem się, że są to główne wartości lakockiej kultury. Z czasem zacząłem poznawać historię i tradycje Lakotów, ale też wielu innych plemion zamieszkujących Amerykę Północną. Zgłębiając bogactwo indiańskich kultur dostrzegałem ich piękno, poznawałem ich znaczenie. Mogłem dzielić się z innymi swoją życiową pasją organizując w rodzinnym mieście, Bydgoszczy różne przedsięwzięcia: wystawy, spotkania, wydawnictwa, konferencje, występy. Miały one jedną wspólną cechę ? głównymi ich bohaterami zawsze byli Indianie.

Kiedy znajomi i przyjaciele, życzliwie pytają skąd takie zainteresowania, odpowiadam, że to całe moje życie. Złożone z uśmiechu i łez, z pychy i pokory, rzeczy wielkich i małych, z ognia i wody? Na swojej wieloletniej indianistycznej ścieżce spotkałem i dalej spotykam różnych ludzi. Dzięki zwykłej życzliwości, czasem ich przyjaźni mogłem realizować nie tylko wspomniane przedsięwzięcia ale również swoje marzenia. Wśród przyjaciół i znajomych są także przedstawiciele tubylczych Amerykanów. To od nich otrzymałem swoje imię Walker. I chociaż pierwsze kroki na tej ścieżce stawiałem w ojczystym kraju i najpierw tutaj poznałem wartość przyjaźni, wiem, że dzięki nim lepiej rozumiem czym jest życiowa równowaga i jak bardzo jest konieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *