Spływ kajakowy Kanałem Bydgoskim 2016

Organizatorzy z naszej fundacji zorganizowali w 2016 roku dla wówczas funkcjonującego Stowarzyszenia W drodze spływ kajakowy Kanałem Bydgoskim przez cztery śluzy mieszczące się w granicach Bydgoszczy. W spływie uczestniczyło 140 osób w siedemdziesięciu kajakach. Było to bardzo fascynujące przeżycie, kiedy uczestnicy w kajakach czekali aż woda w śluzie się podniesie lub obniży, aby pokonać kolejny miejski próg kanału.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Bydgoszczy i Muzeum Kanału Bydgoskiego, dzisiaj oferujące ogromny zasób wiedzy na temat kanału i jego historii oraz Centrum Edukacyjno-Społeczne. Po ośmiu latach można zwiedzić Bydgoszcz z poziomu wody. Taka przygodę oferuje Muzeum Kanału Bydgoskiego. Wiąże ten aktywny wypoczynek z opowiadaniami o wodnej stolicy Polski.

Nasz spływ obecnie został podzielony na trzy szlaki: Cud techniki, Przemysłowy Szlak Bydgoszczy oraz Brda – przyrodniczy skarb Bydgoszczy – Dolina Brdy to korytarz ekologiczny o znaczeniu regionalnym. To swoisty zielony język natury sięgający z Borów Tucholskich po pierwsze zabudowania północno-zachodnich osiedli Bydgoszczy.

“Przez wieki Brda była wielokrotnie regulowana, co związane było z istniejącym nad nią rzemiosłem, a później przemysłem. Nie bez znaczenia dla jej funkcjonowania było powstanie Kanału Bydgoskiego i stanie się częścią drogi wodnej łączącej dwie największe polskie rzeki – Wisłę i Odrę. Największe regulacje na miejskim odcinku miały miejsce w II połowie XIX wieku, kiedy powstawały kolejno stopień Kapuściska i Brdyujście, a także później trapezowa śluza Miejska.

Kanał Bydgoski jest wyjątkowym zabytkiem myśli hydrotechnicznej. Uruchomiony w 1774 roku był niezwykle wyczekiwanym „dzieckiem” Fryderyka II, ówczesnego króla Prus, z polecenia którego wiosną 1773 roku rozpoczęto budowę kanału. Decyzja ta pociągnęła za sobą sprowadzenie do budowy około 8 tysięcy osadników z państewek niemieckich. Uruchomiono go w 1774 roku. Do końca XVIII wieku uruchomiono niezwykłe, obecnie najstarsze w tej części Europy śluzy z cegły palonej. Możemy je do dziś podziwiać na starym odcinku Kanału Bydgoskiego.” [Muzeum Kanału Bydgskiego: https://kanalbydgoski.pl/baza-wiedzy/kajakiem-przez-wodna-stolice-polski/]

Zapraszamy do zebrania wiedzy na temat kanału na stronie Muzeum Kanału Bydgoskiego podanej wyżej.