Opowieść o wyprawie specjalistycznej, Monika Szambelan, Maciej Socha, Kasia Gieryn

Bydgoski Klub Podróżnika – zaprasza
w czwartek 7 marzec 2013, o godz. 18.00
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy ? budynek K

Opowieść o wyprawie specjalistycznej

Monika Szambelan, Maciej Socha, Kasia Gieryn

Jak lądujesz na jakimś miastem widać ulice i domy pięknie i równomiernie oświetlone. Nad stolicą Czadu, N’Djameną, widać było jedynie palące się ogniska przy domostwach… W tym kraju jedynie garstka ludzi ma dostęp do bieżącej wody i stałego prądu. A my pojechaliśmy dalej w głąb kraju, do ludzi, którzy nigdy nie opuścili swoich wiosek i żyją z tego co zdobędą własnymi rękami. Pojechaliśmy z pomocą medyczną, specjalistyczną ginekologiczną…

Wydawało się niemożliwe do osiągnięcia. Perspektywa przeprowadzenia operacji w Afryce, w środku buszu i z dala od wszelkich dóbr, do których jesteśmy przyzwyczajeni, brzmiała abstrakcyjnie. Udało się. Być może nawet nie spodziewaliśmy się jak ważna będzie ta wyprawa dla społeczeństwa, z którym się spotkaliśmy, a procedury, które przeprowadziliśmy były dla wielu jedyną szansą na ratowanie życia.
Projekt Pomocy Humanitarnej Medici Homini (Lekarze Ludziom) powstał w maju 2011 roku przy Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studenci i młodzi absolwenci kierunku lekarskiego CM UMK, wspierani przez władze Uczelni, postanowili połączyć siły i nieść pomoc w krajach rozwijających się, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *