Bydgoski Klub Podróżnika zaprasza w środę 10 października 2012, godz. 18.15
na pierwsze spotkanie w nowym sezonie (Wyższa Szkoła Gospodarki).
Prelekcję Leszka Szczasnego ?
Pierwszy krok do Orientu
i spotkanie autorskie poświęcone książce „Świat na wyciągnięcie ręki”.
Opowieść jest barwnym zapisem penetrowania północnych i centralnych regionów Turcji. Jest to przemyślany i wielowymiarowy portret wyjątkowego kraju pomiędzy Wschodem a Zachodem. Oprócz różnorodnych miejsc (np. słone jezioro, XIX-wieczna drewniana zabudowa ottomańska, nieznane Góry Szare, fantastyczna Kapadocja, dzikie wybrzeże Morza Czarnego) Leszek zauroczony Turkami, pokazuje przede wszystkim rytm ich codziennego życia: od 12-milionowego Stambułu do zapomnianej wsi. Mówi o herbacianych barach, o zwyczajach meczetowych i narodowych, o chuście, o kulcie Ataturka, a także o znaczących różnicach w mentalności pomiędzy Turcją a Europą ? rozśmiesza, ale przede wszystkim zmusza do głębokiego zastanowienia.
LESZEK SZCZASNY jest raciborzaninem (ur. 1975), z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem.
Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce.
Wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której dwa rozdziały dotyczą właśnie eskapad tureckich
Więcej na: www.leszekszczasny.blogspot.com
Leszek Szczasny „Świat na wyciągnięcie ręki”
Książka powstawała przez kilka lat. Dzięki esencjonalnej i wciągającej narracji ma swój indywidualny styl. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje i zachęca do odkrywania świata na własną rękę. Leszek Szczasny ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. A że przy tym wszystkim podróżuje naprawdę za grosze, to jego książka jest żywym dowodem na to, że ?chcieć to móc?. Autor dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy.
Główną treść książki, obok kilkunastu drobnych tekstów o idei podróżowania i o samym autostopie, stanowią następujące opowieści (m.in. Hiszpania, Ukraina, Bałkany, Turcja, Syria).