Historia Bydgoskiego Festiwalu Podróżniczego rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy pierwszy raz odbyły się maratony podróżnicze i zaproszeni zostali pasjonaci podróży. Dwa dni święta podróżniczego dla ludzi z pasją, ludzi aktywnych, dzieci, młodzieży, dwa dni historii, geografii, dziedzictwa kulturowego oraz rekreacji, warsztatów jogi, sportów wodnych i górskich. Inicjatorem i organizatorem (przy wsparciu WSG) festiwalu w 2011 roku była Karolina Sypniewska. Program festiwalu obejmował 20 prelekcji podróżników, himalaistów, przewodników, odkrywców, tych, co ekstremalnie zdobywają świat i tych, którzy przemierzają przez jego cztery strony otwarci na przygodę. Organizatorzy przygotowują również wystawy, pokazy artystyczne, konkursy i filmy.
Od 2012 roku organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie „W drodze”. Za osiągnięcia w dziedzinie podróży, wypraw i ekspedycji związanych z Polską, najlepszy pomysł poznania świata, Kapituła pod honorowym kierownictwem Elżbiety Dzikowskiej każdego roku przyznaje nagrody – Statuetki im. Tony’ego Halika oraz dwa wyróżnienia.
W kolejnych edycjach statuetki trafiły do kapitana Bronisława Radlińskiego i załogi jachtu Solanus, Aleksandra Doby, kapitan Marty Sziłajtis-Obiegło, Ryszarda Tunkiewicza i Jacka Michalskiego, Tomasza Grzywaczewskiego, Bartosza Malinowskiego i Łukasza Drożdża, Roberta Draka wraz z załogą, która spłynęła Kanionem Colorado, Macieja Czaplińskiego i Łucji Matusiak, Kamili Kielar, Macieja Sodkiewicza, Szymona Stawskiego oraz Witolda Palaka i Doroty Wójcikowskiej. Oprócz prezentacji konkursowych zapraszani są ciekawe osoby, które mają za sobą duże doświadczenie podróżnicze: Elżbieta Dzikowska, Piotr Kuryło, Marek Fiedler, Ryszard Pawłowski, Anna Czerwińska, Marek Niedźwiecki, Piotr Snopczyński i Mieczysław Bieniek „Hajer”.
W 2012 roku prelekcje ze swoich przygód i podróży pokazali Aleksander Doba, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki; Maria Szamańska-Ilnata – tradycyjne indonezyjskie wesele na Sumatrze, Ania i Robb Maciąg – na rowerze przez Jedwabny Szlak, a bydgoski himalaista – Jan Kwiatoń opowie o górskich ekspedycjach! Oprócz prezentacji zorganizowane zostały warsztaty pierwszej pomocy outdoorowej grupy Medaid Adventure Group, tańca Flamenco fundacji Duende oraz jogi Ulli Kalak.
W 2013 roku Gala Rozdania statuetek III festiwalu odbyła się w Miejskim Centrum Kultury. Nagrody otrzymali: Kamila Kielar za samotną rowerową podróż na Alaskę – Me,myself&Alaska, Ryszard Tunkiewicz i Jacek Michalski za Podróż marzeń dookoła świata, śladami Polonii i Marta Sziłajtis-Obiegło, Michał Dylon i Anna Janik za wyprawę ZEW PÓŁNOCY.
Wyróżnienia otrzymali: Przemysław Złotkowski i Dorota Muszyńska za projekt TANDEM.pl czyli tandemem przez Amerykę Południową, Piotr Kuryło za kajakowy projekt Zawsze pod prąd, Jacek Fischbach – Nuevo Mundo – polskim szlakiem przez Amerykę Południową, Mateusz i Marek Miłoszewscy za rowerową wyprawę taty i syna na Olimpiadę w Londynie.
W pierwszym dniu odbył się premierowy pokaz filmu „Polskie Andy” w reżyserii Piotra Makosa i kolejno prezentacje z autostopowej podróży marzeń Przemka Skokowskiego, pod patronatem Dookoła Świata, wspinaczkowe opowieści Janusza Ryszewskiego i Rak’n’rollingowa wyprawa rowerowa Agnieszki Grudowskiej. Na Olimpiadę w Londynie zabrali Słuchaczy Marek i Mateusz Miłoszewscy.
Pierwszego dnia festiwalu zorganizowany został spływ kajakowy Brdą pod prąd z Piotrem Kuryło. Tego samego dnia odbyły się warsztaty taniego latania Mateusza Machulskiego. Sesja prelekcyjna: Kamila Kielar wspominała o w samotnej wyprawie na Alaskę. Następnie Piotr Tulej z żoną opowiedzieli, że podróż przez Armenię i Gruzję z dzieckiem w plecaku to nie kłopot. W Ameryce Łacińskiej wśród piratów tańczyło małżeństwo podróżnicze Marcina i Magdy Musiałów. Była okazja przejechać rowerem przez Kanion Colorado z Jackiem Krakowskim i opowieść Ryszarda Tunkiewicza z jego 16-miesięcznej wyprawy Śladami Polonii na świecie. Na festiwalu swoją prelekcję wygłosił pierwszy i jedyny Polak, który czterokrotnie zdobył najwyższy szczyt świata Mount Everest – Ryszard Pawłowski. Pozostając w klimacie gór, wyprawą na Spitsbergen w różowych rękawiczkach zaskoczyła nas Agnieszka Siejka.
Kolejne dwie edycje w 2014 i 2015 roku odbyły się w maju i każdego roku przyznawane były statuetki Tony’ego Halika. W 2014 roku festiwalowi towarzyszył największy spływ kajakowy w regionie – Kanałem Bydgoskim, w którym udział wzięło ponad 200 osób w 130 kajakach.
W 2016 prezentacje pokazali Maciej Klósak i Tomasz Grzywaczewski – Afryka Równikowa, Witold Palak – wigilia wśród łowców głów w Himachal Pradesh w Nepalu, Piotr Bejrowki – o największym charytatywnym rajdzie Afryki, Agnieszka Siejka, Darek Metel vel Neronek, Aleksander Doba, Danuta Piotrowska – wdowa po zmarłym tragicznie himalaiście podczas wejścia na K2 z Jerzym Kukuczką – Tadeuszu Piotrowskim, Krzysztof Wielicki – piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów, na Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy, Przemek Szapar -zamarzniętym jeziorem Bajkał, z Niżniangarsk, do osady Kułtuk, Karol Lewandowski – Busem przez świat, Michał Szramka – Gruzja.
W trakcie festiwalu zorganizowane były warsztaty dla dzieci Ciekawi Świata. Multisensoryczne poznawanie świata, dotykanie wszystkimi zmysłami i odbieranie wielu bodźców wzbogaci świat dziecka. Poprzez stymulację zmysłów i rozszerzanie zdolności manualnych dajemy dziecku możliwość wielostronnego, kreatywnego rozwoju. – Fundacja Verda.
Ostatnia edycja festiwalu organizowana przez Stowarzyszenie „W drodze” odbyła się w 2017 roku.
Od 2018 roku bydgoski festiwal organizowany jest w Fabryce Lloyda przez Karolinę Sypniewską-Wida i Malwinę Sypniewską-Pietsch, które kontynuują prace nad przygotowaniem imprezy i konkursu. Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem i należy do jednych z najciekawszych spotkań podróżniczych.