Bydgoski Festiwal Podróżniczy 2012-2017

Historia Bydgoskiego Festiwalu Podróżniczego rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy pierwszy raz odbyły się maratony podróżnicze i zaproszeni zostali pasjonaci podróży. Dwa dni święta podróżniczego dla ludzi z pasją, ludzi aktywnych, dzieci, młodzieży, dwa dni historii, geografii, dziedzictwa kulturowego oraz rekreacji, warsztatów jogi, sportów wodnych i górskich. Inicjatorem i organizatorem (przy wsparciu WSG) festiwalu w 2011 roku była Karolina Sypniewska. Program festiwalu obejmował 20 prelekcji podróżników, himalaistów, przewodników, odkrywców, tych, co ekstremalnie zdobywają świat i tych, którzy przemierzają przez jego cztery strony otwarci na przygodę. Organizatorzy przygotowują również wystawy, pokazy artystyczne, konkursy i filmy.

Od 2012 roku organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie „W drodze”. Za osiągnięcia w dziedzinie podróży, wypraw i ekspedycji związanych z Polską, najlepszy pomysł poznania świata, Kapituła pod honorowym kierownictwem Elżbiety Dzikowskiej każdego roku przyznaje nagrody – Statuetki im. Tony’ego Halika oraz dwa wyróżnienia. 

W kolejnych edycjach statuetki trafiły do kapitana Bronisława Radlińskiego i załogi jachtu Solanus, Aleksandra Doby, kapitan Marty Sziłajtis-Obiegło, Ryszarda Tunkiewicza i Jacka Michalskiego, Tomasza Grzywaczewskiego, Bartosza Malinowskiego i Łukasza Drożdża, Roberta Draka wraz z załogą, która spłynęła Kanionem Colorado, Macieja Czaplińskiego i Łucji Matusiak, Kamili Kielar, Macieja Sodkiewicza, Szymona Stawskiego oraz Witolda Palaka i Doroty Wójcikowskiej. Oprócz prezentacji konkursowych zapraszani są ciekawe osoby, które mają za sobą duże doświadczenie podróżnicze: Elżbieta Dzikowska, Piotr Kuryło, Marek Fiedler, Ryszard Pawłowski, Anna Czerwińska, Marek Niedźwiecki, Piotr Snopczyński i Mieczysław Bieniek „Hajer”.  

W 2012 roku prelekcje ze swoich przygód i podróży pokazali Aleksander Doba, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki; Maria Szamańska-Ilnata – tradycyjne indonezyjskie wesele na Sumatrze, Ania i Robb Maciąg – na rowerze przez Jedwabny Szlak, a bydgoski himalaista – Jan Kwiatoń opowie o górskich ekspedycjach! Oprócz prezentacji zorganizowane zostały warsztaty pierwszej pomocy outdoorowej grupy Medaid Adventure Group, tańca Flamenco fundacji Duende oraz jogi Ulli Kalak.

2013 roku Gala Rozdania statuetek III festiwalu odbyła się w Miejskim Centrum Kultury. Nagrody otrzymali: Kamila Kielar za samotną rowerową podróż na Alaskę – Me,myself&Alaska, Ryszard Tunkiewicz i Jacek Michalski za Podróż marzeń dookoła świata, śladami Polonii i Marta Sziłajtis-Obiegło, Michał Dylon i Anna Janik za wyprawę ZEW PÓŁNOCY.

Wyróżnienia otrzymali: Przemysław Złotkowski i Dorota Muszyńska za projekt TANDEM.pl czyli tandemem przez Amerykę Południową, Piotr Kuryło za kajakowy projekt Zawsze pod prąd, Jacek Fischbach – Nuevo Mundo – polskim szlakiem przez Amerykę Południową, Mateusz i Marek Miłoszewscy za rowerową wyprawę taty i syna na Olimpiadę w Londynie.

W pierwszym dniu odbył się premierowy pokaz filmu „Polskie Andy” w reżyserii Piotra Makosa i kolejno prezentacje z autostopowej podróży marzeń Przemka Skokowskiego, pod patronatem Dookoła Świata, wspinaczkowe opowieści Janusza Ryszewskiego i Rak’n’rollingowa wyprawa rowerowa Agnieszki Grudowskiej. Na Olimpiadę w Londynie zabrali Słuchaczy Marek i Mateusz Miłoszewscy.

Pierwszego dnia festiwalu zorganizowany został spływ kajakowy Brdą pod prąd z Piotrem Kuryło. Tego samego dnia odbyły się warsztaty taniego latania Mateusza Machulskiego. Sesja prelekcyjna: Kamila Kielar wspominała o w samotnej wyprawie na Alaskę. Następnie Piotr Tulej z żoną opowiedzieli, że podróż przez Armenię i Gruzję z dzieckiem w plecaku to nie kłopot. W Ameryce Łacińskiej wśród piratów tańczyło małżeństwo podróżnicze Marcina i Magdy Musiałów. Była okazja przejechać rowerem przez Kanion Colorado z Jackiem Krakowskim i opowieść Ryszarda Tunkiewicza z jego 16-miesięcznej wyprawy Śladami Polonii na świecie. Na festiwalu swoją prelekcję wygłosił pierwszy i jedyny Polak, który czterokrotnie zdobył najwyższy szczyt świata Mount Everest – Ryszard Pawłowski. Pozostając w klimacie gór, wyprawą na Spitsbergen w różowych rękawiczkach zaskoczyła nas Agnieszka Siejka.

Kolejne dwie edycje w 2014 i 2015 roku odbyły się w maju i każdego roku przyznawane były statuetki Tony’ego Halika. W 2014 roku festiwalowi towarzyszył największy spływ kajakowy w regionie – Kanałem Bydgoskim, w którym udział wzięło ponad 200 osób w 130 kajakach.

W 2016 prezentacje pokazali Maciej Klósak i Tomasz Grzywaczewski – Afryka Równikowa, Witold Palak – wigilia wśród łowców głów w Himachal Pradesh w Nepalu, Piotr Bejrowki – o największym charytatywnym rajdzie Afryki, Agnieszka Siejka, Darek Metel vel Neronek, Aleksander Doba, Danuta Piotrowska – wdowa po zmarłym tragicznie himalaiście podczas wejścia na K2 z Jerzym Kukuczką – Tadeuszu Piotrowskim, Krzysztof Wielicki – piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów, na Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy, Przemek Szapar -zamarzniętym jeziorem Bajkał, z Niżniangarsk, do osady Kułtuk, Karol Lewandowski – Busem przez świat, Michał Szramka – Gruzja.

W trakcie festiwalu zorganizowane były warsztaty dla dzieci Ciekawi Świata. Multisensoryczne poznawanie świata, dotykanie wszystkimi zmysłami i odbieranie wielu bodźców wzbogaci świat dziecka. Poprzez stymulację zmysłów i rozszerzanie zdolności manualnych dajemy dziecku możliwość wielostronnego, kreatywnego rozwoju. – Fundacja Verda.

Ostatnia edycja festiwalu organizowana przez Stowarzyszenie „W drodze” odbyła się w 2017 roku.

Od 2018 roku bydgoski festiwal organizowany jest w Fabryce Lloyda przez Karolinę Sypniewską-Wida i Malwinę Sypniewską-Pietsch, które kontynuują prace nad przygotowaniem imprezy i konkursu. Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem i należy do jednych z najciekawszych spotkań podróżniczych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *