MASKI TAŃCZĄ POD BAOBABEM – Beata Lewandowska – 15.02.2024

MASKI TAŃCZĄ POD BAOBABEM. Opowieści z Mali

Beata Lewandowska-Kaftan

czwartek 15 luty 2024, godz. 17.15
Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Bydgoszczy,
ul. Gdańska 5

Mali, marzenie podróżników. Wielobarwny, wielokulturowy kraj, w którym od wieków razem żyją Dogoni, Fulanie, Bambara, Tuaregowie, Songhaje, Senufo, Soninke, Bozo, Somono… między Saharą a Nigrem. Tworzą subtelną równowagę pomiędzy sobą oraz między ludźmi a potężną, surową naturą. Czerpią od siebie nawzajem, zachowując własną tożsamość. Może z tego bierze się magia i czar Mali…

To tu leży owiane legendą Timbuktu, cel pustynnych karawan i uczonych pielgrzymujących do uniwersytetu Sankoré. Tędy toczy swe wody Niger, który długo był zagadką dla geografów. Tu w kolejnych stolicach władcy średniowiecznego Imperium Mali budowali jego potęgę, a Dżenne zadziwiło świat wspaniałym glinianym meczetem. Tu od wieków swe opowieści śpiewali grioci, z których tradycji czerpią wielcy muzycy Sahelu: Ali Farka Touré, Toumani Diabaté, Habib Koité, Boubacar Traoré, Sona Jobarteh, Oumou Sangaré. W ich muzyce jest przestrzeń i żar, kołyszący rytm wielbłąda i miarowy stukot moździerza, w którym kobiety o zachodzie ubijają proso… Mali jest muzyką.

Podczas spotkania zabiorę Was do tych czarownych, niezwykłych miejsc. Zobaczymy dogoński taniec masek pod baobabami, spotkamy wróżbitów z Youga Piri, przysiądziemy ze starszyzną pod togu-ną, popłyniemy po Nigrze smukłą łodzią pinasse, w Ségou obaczymy jak powstają malowane błotem bogolany, pójdziemy na targ w Mopti, napijemy się herbaty w namiocie Tuaregów, powędrujemy pustynnymi ulicami Timbuktu. Zapraszam do Mali. Przybywajcie.

.

Po spotkaniu do nabycia ostatnie egzemplarze książek –z dedykacją:

– DOTYK AFRYKI (wyd. 2022), w której 5 rozdziałów poświęciłam Mali i Burkina Faso, a pozostałe Tanzanii, Kenii, RPA i Etiopii

– ZANZIBAR WYSPA SKARBÓW (2 wyd. rozszerzone 2023) poświęcone kulturze Suahili będącej niezwykłym połączeniem Afryki i Orientu.

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca,  z zamiłowania… kobieta w podróży. Zakochana w Afryce, od ponad 20 lat  podróżuje po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA, a także Maroku i Egipcie.
Zafascynowana Afryką zaczęła o niej pisać. Pierwsza książka Afryka jest kobietą powstała z zauroczenia Afrykankami. Z zadziwienia niezwykłą kulturą Suahili napisała Zanzibar – wyspa skarbów (Nagroda Magellana 2018 za najlepszą książkę podróżniczą; nowe rozszerzone wydanie w 2023) oraz przewodnik Zanzibar. W kolejnej książce Dotyk Afryki, która powstała w czasie pandemii, wraca do najpiękniejszych wypraw po Mali, Burkina Faso, Etiopii, Ugandzie, Tanzanii i Kenii, opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o spotkanych po drodze ludziach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.”
Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę: https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan/ poświęconą Afryce.
Za najpiękniejsze miejsca na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana na dalekiej północy Kenii, jezioro Natron w Tanzanii, magiczne, wielokulturowe Mali oraz Zanzibar, gdzie Afryka spotyka się z Orientem.

Afryka jest niezwykle fascynująca. Spotkanie z Beatą było równie niezwykłe. Dziękujemy za tak liczny odbiór oraz miłe słowa od naszych Słuchaczy.

.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *