Jan Chojnacki – Czarnobyl Strefa Wykluczenia – 13.02.2020

Jan Chojnacki – Czarnobyl – Strefa Wykluczenia 
Bydgoski Klub Podróżnika zaprasza
Czwartek 13 lutego 2020, godz. 18.00
Wyższa Szkoła Gospodarki, budynek K, ul. Naruszewicza 11

Jan Chojnacki podróżuje wraz z kolegą i eksploruje od kilku lat Czarnobylską Strefę Wykluczenia oraz Białoruski Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny. Na spotkaniu, podczas swojej prezentacji opowiedzą o swoich wrażeniach z tych wypraw.
Czarnobyl na Ukrainie jest znany głównie z jednej z najpotężniejszej katastrofy jądrowej na świecie. W 1986 roku w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do awarii – przegrzania się rdzenia reaktora. W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora cała okolica, w tym miasto uległo skażeniu promieniotwórczemu.

Obecnie, po niemal 35 latach od wypadku w mieście rozpoczyna się nowe życie. Mieszka w nim czasowo około 2 tys. osób, w tym naukowcy, pracownicy instytucji i przewodnicy. Ukraińskie normy dotyczące czasu przebywania ludzi na terenie Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej ograniczają czas pobytu do czterech dni. Aby wrócić trzeba wyjechać na minimum trzy dni poza obszar skażenia. Naukowcy mogą przebywać w Czarnobylu bez przerwy przez dwa tygodnie, po czym następuje zmiana i na miesiąc opuszczają swoje miejsca.

Do tej pory nasi goście wystąpili na różnego rodzaju festiwalach podróżniczych i za każdym razem zostali ciepło przyjęci przez słuchaczy.

Z wypraw i eksploracji Czarnobyla można obejrzeć filmy na platformie YouTube pod nazwą Project Explore, a także na autorskim fanpage Ciemna Stron Poznania.

https://www.facebook.com/Ciemna-Strona-Poznania-471485013020107/
https://www.youtube.com/channel/UCtxIC0GDVfmVD9NuFVz2GyQ

Zapraszamy

Wstęp 8,00 zł – przeznaczone na działalność statutową fundacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *