Adam Piekarski – Śladami Lewisa i Clarka

Bydgoski Klub Podróżnika
zaprasza na prelekcję
Wyższa Szkoła Gospodarki, Budynek K, parter
23 lutego 2017, o godz. 18.00,

Śladami Lewisa i Clarka
Adama Piekarskiego

            Latem 2014 roku zorganizowałem wyprawę śladami ekspedycji Lewisa i Clarka. Chociaż zakres podróży był ogromny, postanowiłem pokonać trasę samotnie. Łącznie 23800 km.  Celem było poznanie całego szlaku historycznej ekspedycji. Dotarłem do St. Louis i stamtąd mogłem się już kierować zgodnie z trasą historycznej ekspedycji najpierw do Fortu Mandan a potem nad Pacyfik, której docelowym miejscem był leżący nad oceanem Fort Clatsop.

Zafascynowany od lat światem północnoamerykańskich Indian podjąłem ten pasjonujący temat świadomie, gdzie jednym z najważniejszych aspektów dla mnie są relacje pomiędzy białą społecznością Ameryki Północnej a Indianami.Na szlaku chodziło o poznanie ich poglądów na wydarzenia tamtych lat widziane z dzisiejszej perspektywy. Siłą rzeczy były to również rozmowy o tym co niespełnione, co ulotne, po prostu o marzeniach.

Odwiedziłem miejsca związane zarówno na wschodzie USA (stany: New Jersey, Delaware, Maryland, Rhode Island, New Hamshire, Vermont, New York, Pennsylvania, Massachusetts, Connecticut, Virginia, Vest Virginia, Ohio, Indiana, Kentucky) jak i na zachodzie (stany: Illinois, Missouri, Kansas, Nebraska, South Dakota, North Dakota, Wyoming, Idaho, Oregon, Washington, Montana, Minnesota, Wisconsin) z historyczną wyprawą. Lewis i Clark musieli pokonać tysiące kilometrów przestrzeni, bez dróg i zaopatrzenia, zdani jedynie na łaskę otaczającej przyrody i zamieszkujących krainę Indian. Aby dotrzeć do miejsc ich pobytu musiałem pokonać bezkresne Równiny i pasma Gór Skalistych, których ważne dla szlaku przełęcze leżą znacznie wyżej niż szczyty naszych Tatr. Dotarłem również do wielu indiańskich rezerwatów, zakopanych często na krańcu amerykańskiego świata, które zamieszkują dumni lecz często biedni mieszkańcy, zagubieni pomiędzy wartościami swoich rodzimych kultur, a amerykańskim stylem życia. Niesamowite widoki przełomów Missouri, kanionów Snake i doliny Yellowstone, tajemniczych gór Bitterroot Mountains czy skąpanego we mgle Pacyfiku rekompensował wszelkie wyzwania i trudy podróży.

Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych Lewis i Clark to dalej żywi bohaterowie. Okazało się również, że i dzisiaj wędrując ich śladami można nie tylko cofnąć się w czasie, ale przeżyć coś niepowtarzalnego. Gdy samotnie podążałem ginącymi na horyzoncie drogami wyznaczającymi szlaki amerykańskiego Zachodu lub gdy spoglądałem na otaczający mnie, majestatyczny, czasami groźny krajobraz czułem się wolnym człowiekiem.

www.walker.org.pl

Adam Piekarski– Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekonomia. Etnologia. Członek Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian (wiceprzewodniczący Zarządu Głównego).Członek Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego (Polish-American Ethnological Society Atlantic City Task Force Group). Członek Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie (The National Museum of American Indian in Washington, DC).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *