LOT Z WARSZAWY DO TOKIO – MARIUSZ HERCOG 27.02.2020

LOT Z WARSZAWY DO TOKIO ŚLADAMI BOLESŁAWA ORLIŃSKIEGO – MARIUSZ HERCOG

Bydgoski Klub Podróżnika zaprasza na prelekcję
w czwartek 27 lutego 2020, sala K Wyższa Szkoła Gospodarki
godz. 18.00

PAMIĘCI ROMKA KOPERSKIEGO

Romuald Koperski zorganizował lot za Orlińskim i Kubiakiem, którzy w 1926 roku polecieli przez Syberię do Japonii samolotem z otwarta kabiną. Przelot nad terytorium Związku Radzieckiego w sześć lat po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej był niezwykłym aktem odwagi. Przypomnieniem tej wyprawy był lot dwupłatowcem Antonow An-2 zorganizowany przez Romualda Koperskiego jednocześnie stał się uhonorowaniem 100-lecia polskiego lotnictwa. Syberia z lotu ptaka wywołuje szczególne wrażenia. Widok rozciągającej się Tajgi, rzek, dolin i gór. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń i pokonaniu szeregu trudności i uzbieraniu środków wybrano 16 lotników, z których niektórzy brali udział w wyprawie na wybranych odcinkach wystartowali 28 maja 2019 roku. Lot odbywał się na wysokości 300-500 metrów. Do pokonania było 24 tysiące kilometrów. O przygodach każdego dnia opowie członek wyprawy Mariusz Hercog.
www.an2-lotdotokio.pl

Bolesław OrlińskiUkończył Niższą Szkołę Pilotów w Bydgoszczy.  W 1923 stał się instruktorem w Wyższej Szkole Pilotów w Grudziądzu. W okresie 12 października 1922 do czerwca 1923 służył w 11 pułku myśliwskim w Lidzie pod wodzą Jerzego Kossowskiego. Szczególnie interesował się akrobacją lotniczą, będąc mistrzem w jej wykonywaniu – wykonał w jednym locie 242 pętle jedna po drugiej na samolocie Morane-Saulnier MS.30.

W dniach od 27 sierpnia do 25 września 1926, na samolocie Bréguet 19 A2, Orliński i Leonard Kubiak dokonali kilkuetapowego przelotu z Warszawy do Tokio, na trasie długości 10 300 km oraz z powrotem, pomimo uszkodzenia śmigła i dolnego płata w trasie (ostatnie 6680 km trasy pokonali samolotem z częściowo obciętym lewym dolnym skrzydłem), oraz bardzo zużytym (w wyniku utraty oleju) silnikiem. W Japonii polscy lotnicy spotkali się z entuzjastycznym przyjęciem. Za przelot Orliński otrzymał japoński cesarski Order Wschodzącego Słońca VI klasy oraz Złoty Medal Cesarskiego Towarzystwa Lotniczego. (info:wikipedia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *