Alicja Kubiak i Piotr Kurzela – Plemiona Indonezji

Bydgoski Klub Podróżnika
zaprasza
w czwartek 26 października 2017, o godz. 18.00
Wyższa Szkoła Gospodarki, budynek K, ul. Naruszewicza

ALICJA KUBIAK I JAN KURZELA

PLEMIONA INDONEZJI: OSTATNIE POKOLENIA

            Indonezja jest największym wyspiarskim krajem świata. Składa się z około 18 000 wysp. Jej tereny zamieszkuje ponad 300 różnych grup etnicznych. Indonezja to różnorodność natury: wspaniałe wulkany, gęsta, dzika dżungla, plaże i cudowne rafy koralowe, a także wiele wspaniałych światów w jednym miejscu.

Autorzy opowiedzą o różnorodności kulturowej, bogactwie natury i nadal jeszcze nieskażone cywilizacją terenach oraz plemionach Dani, Korowajowach i Asmatach.

Historia „dzikich” plemion, choć częściowo dotkniętych procesem cywilizowania, które nadal żyją według zasad wytyczonych przez swoich przodków. Dowiemy się również o ludożercach i łowcach głów jak np. Korowaje czy Asmaci, także o plemionach, które prowadziły łowicko- rolnicze życie jak na przykład Dani.

Każde z tych plemion zamieszkuje inny region Papui, ma inne zwyczaje i wierzenia, ale każde z nich potrafi być tak samo niebezpieczne, jak i niezwykle ciekawe

W Dolinie Baliem autorzy żyli z rdzenną społecznością wiosek Dani, Suroba iSumpaima, gdzie odwiedzili około 350 letnią mumię wodza plemienia Kurulu, Obia,

Korowaje, ludzie drzew. Tutaj weszliśmy już do świata ludożerców. Ostatni przypadek ludożerstwa miał miejsce w 1991r. Powody, z których był zjadany drugi człowiek wcale nie są takie oczywiste jak do tej pory przypuszczaliśmy. Podczas prelekcji postaramy się wytłumaczyć na czym polegał cały proces zjadania człowieka. Każdy fragment zabitego był bowiem zjadany według specjalnych wytycznych i pozycji w klanie. Większość Korowajów obecnie zeszła z drzew i żyje już na ziemi..

Asmaci  w Atsy – wioskiOmandesep iPirien, Asmaci są bardzo utalentowanymi rzeźbiarzami. Ich prace w drewnie słynne są na cały świat.

Zapraszamy

  O autorach:
Jan Kurzela – urodzony w Gdańsku w 1948r. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Przez wiele lat współpracował z organizacją producentów muzycznych w zakresie praw autorskich. Obecnie na emeryturze.

Alicja Kubiak– urodzona w Poznaniu w 1974r. Absolwentka  Wydziału Neofilologii w zakresie filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie nauczyciel oraz lektor języka angielskiego

Wydane książki:

Oczami Dos Gringos: Meksyk, Gwatemala i Belize

Opowiadająca o krainie Majów starożytnych i współczesnych, o świecie Azteków oraz o Belize, kraju bardzo pięknym i pod wieloma względami bardzo różniącym od swoich najbliższych sąsiadów.  Podróżując wraz z Autorami Czytelnik skosztuje codziennego życia zarówno mieszkańców metropolii jak i malutkich wiosek na trudno dostępnych górskich terenach; zmierzy się z potęgą dżungli w drodze do El Mirador i niebezpiecznymi  gatunkami zwierząt. Dowie się również, kim jest wszędobylska La Catrina i będzie mógł sobie wyobrazić romantyczny spacer Aleją Pocałunku.

Oczami Dos Gringos: Kuba, Kolumbia i Amazonia

Historia przygód  jakie mieli właśnie tam. Wraca ona do początków, opowiada jak to się wszystko zaczęło, skąd wzięła się ich miłość do dżungli, czy Kolumbia jest naprawdę tak niebezpieczna jak mówią, przestrzega przed skutkami nieznajomości języka oraz jest swoistym powrotem do przeszłości, do czasów głębokiego PRL-u, który zaznali na Kubie. Można w niej też przeczytać o poznawaniu Amazonii, spotkaniach z rdzennymi mieszkańcami tamtych terenów w  dżungli. W książce opowiadają o krainie szamanów, ich rytuałach i wierzeniach. Jest to opowieść o  miejscu gdzie natura jest potężniejsza od człowieka, nieokrzesana i nie do pokonania.

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *